• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-09-23
 • Alakır Nehir Kardeşliği'nin kaldığı ev önceki gece silahlı saldırıya uğradı

  Doğanın madenlere, HES’lere ve inşaata açılarak talan edilmesine karşı hemen her bölgede gelişen doğal halk örgütlenmeleri ve mücadeleler sadece devletin baskısı ve saldırılarıyla karşılaşmıyor. Doğanın-kentlerin-tarihin talanının önemli bir sermaye kaynağı haline geldiği günümüzde bunun karşısında durun insanlar aynı zamanda patronların tuttukları kiralık katillerin ya da saldırganların da hedefi olmaya başlıyor.

   

  Antalya’nın Finike ilçesinde doğaya zarar veren taş ve mermer ocaklarına karşı mücadele yürüten Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin bir kiralık katil tarafından öldürülmesi bu gidişatın nerelere evrilebileceği konusunda çarpıcı bir işaretti.

   

  Şimdi de Alakır Nehri üzerinde kurulmaya çalışılan HES’lere karşı mücadele eden Alakır Nehir Kardeşliği benzer bir tehditle karşı karşıya. Uzun süredir tehdit edilen Alakırlı yaşam savunucularının yaşadığı evin silahlı saldırıya uğraması bunun son örneği oldu.

   

  Nedense kovan bulunamamış!

   

  Kuzey Ormanları Savunması’nda yer alan habere göre, Alakır Nehri Kardeşliği’nin yaptığı açıklama şöyle:

   

  Geceyarısından hemen sonra bu sefer havaya da değil direkt yaşam alanımıza doğru çok yakından iki adet silah sıkıp arabayla hızla kaçtılar.

   

  01:00 gibi Altınyaka Jandarma Karakolundan geldiler. Yine kovan bulunamadı. İfadelerimizi alıp gittiler. Karanlıkta arabayı göremediğimiz ve delil olmadığından savcılık yine takipsizlik verecektir.

   

  Etrafa harekete duyarlı ve yüksek çözünürlüklü kızılötesi kameralar yerleştirirsek bu şahısları buluruz. Bunun için 3000 tl’lik bir bütçe gerekiyor. Destek olmak isteyen dostlar alakirnehri@gmail.com adresinden iletişime geçebilirler.

   

  Barışçıl yollardan Alakır’ı savunmaya devam. Can dostlarının varlığına şükran. Arayıp soran, destek olan herkese Alakırlarından sevgi selam.