• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-08-11
 • Bandırma Cezaevi'nde yayın yasağını protesto eden tutsaklara demir sopalarla saldırıldı

  “Yeni bir devlet”, “yeni bir rejim” kurmanın vesilesi yapılan darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’de cezaevleri özel bir hedef haline getirildi. Keyfilik, hak gaspları, şiddet, disiplin cezaları, yayın ve kitap yasakları… derken şimdi de tek tip elbisenin gündeme getirildiği bu koşullarda her gün bir cezaevinden işkence-dayak haberleri alıyoruz.

   

  Elazığ, Van, Tarsus… En son da Bandırma 1 No’lu Cezaevi’nden geldi haber.  Cezaevinde bulunan devrimci tutsaklar 8 Ağustos’ta onlarca gardiyan tarafından saldırıya uğradı.

   

  Tutsak yakınlarının aktardığı bilgilere göre, tutsaklar keyfi yayın yasağıyla karşılaştı. Kendisine gelen koliyi almaya giden Yoldaş Bingöl’e, daha önce “sizin hakkınız, alabilirsiniz” denmesine rağmen Yürüyüş dergisi verilmedi.

   

  Bunun üzerine oturma eylemi başlatan Yoldaş Bingöl, 35 civarında gardiyanın saldırısına uğrayarak vahşice dövüldü. Saldırıda kapı demirinin de kullanıldığı öğrenildi. Bingöl’ün saldırıya uğramasını protesto etmek için kapı dövme eylemi yapan hücre arkadaşları Onur Vural, Muharrem Çay, Aziz Arslan ve Doğucan Kurne’nin hücresini basan aynı gardiyanlar, demir sopalarla onlara da saldırdı.

   

  Saldırı sonucu Onur Vural’ın kafası yarılırken, Yoldaş Bingöl’ün kan kustuğu ifade edildi. 

   

  Bu duruma rağmen tutsaklar yalnızca revire çıkarıldı. Hastaneye de götürülmeyen tutsakların tedavisi yapılmıyor. Konuyla ilgili olarak cezaevi yönetimini arayan ailelereyse bilgi verilmesiği ve “İstiyorsan git suç duyurusunda bulun. Biz bilgi vermeyiz” denildiği öğrenildi.