• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-13
 • İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş "geçinemiyoruz" diyerek bedenini tutuşturan Sıtkı Aydoğmuş için Kadıköy'deydi

  İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) ve DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş, dün akşam saatlerinde “geçinemiyorum” diyerek bedenini ateşe veren 15 yıllık inşaat işçisi “Sıtkı Aydın'ın çığlığını büyüteceğiz” diyerek bugün saat 19:30’da Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdiler.

   

  DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’nın yanısıra çok sayıda devrimci demokrat kurum ve siyasi parti de açıklamaya katılarak destek verdi.

   

  Onlarca kişinin katıldığı basın açıklaması inşaat işkolundaki kölece çalışma koşullarına, iş cinayetlerine, bir vampir gibi kan emen taşeron ağına vurgular yapan ajitasyon konuşmalarıyla başladı.

   

  Kalıpçı ustası Sıtkı Aydoğmuş, milyonlarca inşaat işçisinin feryadıdır. Bize dayatılan cehennem koşullarının sonucudur. BU ATEŞ SİZİ DE YAKAR!” pankartının açıldığı ve sık sık “İnşaat işçisi köle değildir!”, “Bu ateş iktidarı yakacak!” sloganlarının haykırıldığı açıklamada, kölece çalışma koşullarına karşı örgütlü ve birleşik mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

   

  DİSK Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un okuduğu ortak basın açıklamasındaysa Sıtkı Aydoğmuş’un çığlığının hemen tüm sektörlerde çalışan milyonlarca işçinin çığlığı olduğu vurgulanarak, örgütlü ve birleşik mücadeleyle bu sömürü ve zulüm çarkının dağıtılabileceği belirtildi. İki sendikanın da Aydoğmuş’un çığlığını büyütmek için çalışacakları ve onun yanında oldukları ifade edildi.

   

  “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Sıtkı’nın ateşi sermayeyi yakacak!” sloganlarının haykırıldığı açıklamada ayrıca Limter-iş Genel Başkanı Kamber Saygılı da kısa bir konuşma yaparak örgütlü ve birleşik mücadeleye çağırdı, “Sıtkı’nın çığlığının meydanlarda, alanlarda büyütülmesine” davet etti.

   

  Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu da yaptığı konuşmada sömürünün devasa boyutlara ulaştığını, üretilen zenginliğinse bir avuç sermayedarın elinde toplandığını vurgulayarak, iş cinayetlerindeki bilançonun savaş bilançolarıyla yarıştığını ifade etti. Örgütlü ve birleşik mücadelenin öneminin altını çizdi.

   

  Basın açıklaması katılan kurum ve partilere teşekkür edilerek sonlandırıldı.