• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-12
 • Selahattin Demirtaş, hakkında açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davasının duruşmasına katıldı

  4 Kasım 2016’da evinden gözaltına alınıp tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Tutuklandığı tarihten bu yana ilk kez hakim karşısına çıkacak olan Demirtaş, Bakırköy Adliyesi'nde görülen duruşmaya bizzat katıldı.

   

  Demirtaş, “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten yargılanıyor. Gerekçe ise; hakkında “Başbakana hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” davalarının da açıldığı ancak bu davaların düştüğü, 24 Aralık 2015 tarihinde Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki ifadeleri.

   

  ÖHP, ÇHD, EHB, Adalet Nöbeti, İstanbul Barosu, Diyarbakır Barosu, Ankara Barosu, İzmir Barosu başta olmak üzere yüzü aşkın avukat yine duruşma salonunda. Demirtaş'ı savunmak için bin 300 avukatın mahkeme heyetine vekalet verdiği belirtiliyor. 

   

  ***

  15:57

   

  Demirtaş salondan "Kendinize iyi bakın, hoşçakalın." diyerek ayrıldı. Adliye çıkışında toplanmış kitle tarafından sloganlar ve zafer işaretleriyle uğurlandı.

   

   

  15:55

   

  Taleplerin değerlendirilmesine, bu sebeple her iki tarafa da yazılı beyanlarını bildirmesi için süre verilmesine karar verildi. Ara kararda mahkeme, sanığın iddianameye ilişkin yaptığı beyanların ve AYM’ye gönderilmesine ilişkin ayrıntılı değerlendirmesine karar verdi. 

   

  Mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.

   

  15:50

   

  Avukat Bahri Belen “Anayasanın 83. Madde 2. Fıkrasında değişiklik yapan yasanın AYM’ye gönderilmesini istiyoruz.” dedi.

   

  Belen'i takiben, Avukat Mahsuni Karaman ise “Anayasa değişikliğinini denetim dışına çıkarılmak istenmesi tali iltidarın kurucu iktidar olma yolunda yaptığı değişikliktir. Gerektiği zaman AYM’nin rejimi koruma görevi vardır. Hukuk devletimin gereği de budur.” ifadesini ekledi.

   

  Öte yandan Erdoğan’ın avukatları Demirtaş’ın cezalandırılmasını istediklerini söyledi ve eklediler; “Usule ilişkin itirazların hiçbiri genel geçer değildir. Tutukluluk hali bu dosyadan değil bu dosyada ifade vermektedir.”

   

  Buna cevaben Demirtaş “Bu dosyada tutuklu olmadığımı bilecek kadar hukukçuyum. Tutukluluk koşullarında ifade veriyorum diyorum, iyi anlaşılsın.” dedi.

   

  15:11

   

  Kimlik tespiti yapılan Demirtaş beyanına şu sözlerle başladı;

   

  Gelen arkadaşlara ve dışarıda bekleyenlere öncelikle teşekkür ediyorum. Bazı cümlelerimin özetle tutanağa geçmesini istiyorum. Şu anda o kısımla ilgili konuşuyorum. Sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanmama rağmen tutukluluk şartlarında çıkıyorum. 14 aydır ilk kez hakim karşısına çıkıyorum. 20’den fazla dava dosyasında tek bir defa hakim karşısına çıkmadım. İlk defa hakim huzurunda savunma yapma hakkı buluyorum. 3’ü mahkemeniz tarafından toplam 97 duruşma yapıldı hakkımda tamamı gıyabımda gerçekleşti ya da SEGBİS dayatması yapıldı. 20 civarında segbis ile ifade alınması dayatıldı.

   

  Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerekiyor. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabi tutulmamıştır. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil mecliste başlar; bu haklarımız elimizden alındı. Benim şu an dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şu an dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunamamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var.