• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-12-06
 • Kadınların yüzde 10’u, erkeklerin yüzde 14’ü yaşantılarından hiç memnun değil

  Türkiye nüfusunun yüzde 16’sını oluşturan gençlerle ilgili Ajans Press’in Habitat Derneği’nin verilerini derlediği incelemede gençlerin en büyük sorununun işsizlik olduğunu; siyasetle-kültür-sanatla-kitap okumakla ilişkilerinin oldukça sınırlı olduğunu; kadınların yüzde 10’unun, erkeklerinse yüzde 14’ünün yaşantılarından hiç memnun olmadıklarını ortaya koyuyor.

   

  Türkiye’deki genç nüfusun yaşam memnuniyetlerinde en mutsuz kesimin yüzde 50’lik oranla iş arayanlar olduğunu tespit eden incelemede; genç nüfus içerisinde gelecekten en umutlu olan kesimin yüzde 77’lik oranla öğrenciler olduğu belirtiliyor.

   

  Diplomalı nüfus oranındaki tırmanışla birlikte düşündüğümüzde bu öğrencilerin de hızla “en mutsuzla” kategorisine katılacaklarını tahmin etmekse güç değil.

   

  Gençlerde işsizlik oranı tırmanıyor

   

  Türkiye’de gençlerin en büyük sorunları arasında ilk sırada yer alan işsizliğin son yıllarda tırmanışa geçtiği ve resmi rakamlarda bile bunun yüzde 20,6’lara dayandığı biliniyor.

   

  Gençlerin medyadaki haber çıkışlarını inceleyen Ajans Press ve ITS Medya, Türkite gençliğinin en çok işsizlikle konuşulduğunu tespit etti. Yılbaşından itibaren genç nüfustaki işsizlik konusuyla ilgili yazılı basında 8 bin 727 haber yansıması belirlendi.

   

  “Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali” raporunda, erkeklerin yüzde 13’ü, kadınların ise yüzde 15’lik kısmı psikolojik destek alması gereken zamanlar olduğunu söylerken her iki gençten birisinin sigara ve benzeri tütün ürünleri kullandığı belirtildi. Gençlerin siyasete katılımı oy kullanmaktan ibaret gördüğü, sadece yüzde 3,9’unun aktif siyaset içerisinde yer aldığı saptandı.

   

  Türkiye gençliğinin kültür ve sanat karnesi üzerine medya incelemesine göre gençlerin yüzde 81’i tiyatroya ya da konsere gitmezken yüzde 43’ü sinemaya gitmiyor. Gençler içerisinde kitap satın almayanların oranı ise yüzde 55 oldu.