• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-11-13
 • Halepçe merkezli deprem ırkçı şoven histeriyi bir kez daha açığa çıkardı

  Güney Kürdistan’ın Süleymaniye’yle Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada meydana gelen depremin yarattığı trajik sonuçlar ekranlara yansımaya devam ediyor.

   

  İlk belirlemelere göre çoğunluğu İran’ın Kermanşah bölgesinden olmak üzere 414 kişinin öldüğü, 6700 kişinin yaralandığı ve çok sayıda insanın halen enkaz altında olduğu, 70 bine yakın insanın evini terk etmek zorunda kaldığı 7.3 büyüklüğündeki bu deprem, sadece yaşanan yıkım ve ortaya çıkan trajik görüntülerle sarsıcı olmadı.

   

  Bununla birlikte ve belki de bundan daha fazla sarsıcı olanıysa, bir halkın yaşadığı felaket karşısında açığa çıkan ırkçı hezeyanlardı. Tarihsel gericilik birikimin en karanlık yüzü olan ırkçılık ve şovenizmin nasıl bir alçaklığa tekabül ettiği de bu vesileyle bir kez daha ortaya dökülmüş oldu. Tıpkı Van depreminde olduğu gibi ‘Türk’ olmakla övünen insan müsveddeleri bir kez daha “oh olsun”, “gebersinler” çığlıklarıyla ruhlarındaki pisliği döküverdiler.

   

  Tayyip Erdoğan’ın çok çocuk doğurma çağrısını Kürt halkının tümünü hedefe çakarak, ‘Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok çok hassas. En az beş, on, on beş çocukları var” gibi ırkçı bir noktaya sıçrattığı bugünkü koşullarda ‘Türklükleriyle övünen’ güruhun bunları söylemesi şaşırtıcı değil aslında. Bu hezeyan ilk de değil. Fakat biz, “Bir insan nasıl bu kadar insanlıktan çıkar” diye her defasında şaşırıyoruz. Şaşırmamanın da insanın diri tarafının çürümesi anlamına geldiğini bilerek…

   

  Depremin ardından ırkçı-lümpen kesimlerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlardan sadece birkaçı bile gerçekten ürpertici bu gerçeği dile döküyor: