• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-11-13
 • Devletin ve eğitim sisteminin bu seferki fişleme yöntemi oldukça şaşırtıcı

  Batman'da Raman Anadolu Lisesi'nde okul yönetimi tarafından öğrencilere siyasi içerikli soruların yer aldığı anket formları dağıtıldı. “Genç Şehir Projesi” adıyla gerçekleştirildiği söylenen bir proje kapsamında düzenlendiği belirtilen anket formlarında, “Dünya 5'ten büyüktür ifadesini duydunuz mu? Kanaatiniz nedir?”, “Başka bir ülkede yaşamak ister misiniz?”, “Sizce Türkiye'de gençler yeterince özgür mü?”, “Herhangi bir siyasi görüşünüz var mı?”, “Aziz Nesin’i mi okudunuz, Necip Fazıl’ı mı?” şeklinde sorular yer aldı.

   

  Öğrenciler ankete tepki gösterince, okul yönetimi anketlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldiğini ve “içten yanıt verenlere” ödül verileceğini söyledi. Okulda görev yapan Eğitim Sen üyesi öğretmenler duruma müdahale ederken, sendika ile bakanlık arasında yapılan görüşmede anketlerin bakanlık tarafından gönderildiği iddiası yalanlandı. Bunun üzerine çark eden okul yönetimi anketleri toplattı. Okul müdürü tarafından anketlerin "yok edileceği” belirtildi.

   

  Anketin kim tarafından ve ne amaçla hazırlandığına dair ise herhangi bir açıklama yapılmadı. “Genç Şehir Projesi” denilen projeyi arama motorlarında arattığımızda hiçbir şey çıkmaması ise bu anketin neden yapıldığını gösterir nitelikte. Hepimizin aşağı yukarı farklı boyutlarıyla da olsa karşı karşıya kaldığımız bu fişleme yöntemleri, aslında ilkokul öğrencilerine dahi “Aileniz hangi gazeteyi okuyor?” şeklinde yapılır, çocuğun ailesinin okuduğu gazeteden siyasi eğilimi çıkartılmaya çalışırdı. Fakat bu derecede bir aymazlıkla yapıldığını ilk kez görüyoruz.

   

  Bu fişleme çalışmalarının amaçlarından birinin öğrencileri sindirmek, görüşleri yüzünden utanmalarını, diğer öğrenciler tarafından dışlanmalarını sağlamak ve düşüncelerini dile getiremeyecek hale getirmek olduğu açıkça ortada. Fakat anket formunun fotoğrafını çeken öğrencinin “Türkiye’de bugün için hayatta olan en çok beğendiğiniz kişi kimdir?” sorusuna verdiği “Fatih Mehmet Maçoğlu” cevabı, bu amacın gerçekleşmeyeceği umudunu bize veren çok önemli bir detay.