• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-12
 • 697 sayılı KHK'yla daha önce ihraç edilen 1823 kişi göreve döndü, özel harekat polis akademisinin başına getirildi

  Son çıkarılan 697 sayılı KHK ile 1823 kamu görevlisi göreve iade edilirken, 262 kişi de kamudaki görevinden ihraç edildi.

   

  Hükümetin bu KHK’yı “bakın yanlış yapılmışsa onu da biz düzeltiriz” gösterisi için çıkardığı belli. Zaten günlerdir bir “Mor Beyin” furyasıdır gidiyordu. Ağzını açan en hafifinden bakan, FETÖ’nün bu uygulamayla binlerce kişinin telefonuna ByLock yerleştirdiğini, kendi çıkarları için yapmayacağı şeyin olmadığını, dahası hükümeti suçsuz günahsız insanları görevden alarak-hapse atarak zor durumda bırakmayı hedeflediğini söylüyordu.

   

  Dillendirilen bu argümanlar takip edildiğinde bu KHK’nın maksadının ne olduğu da net bir şekilde açığa çıkıyor. Bunun özeti şudur:  OHAL gereklidir çünkü hain FETÖ halen işbaşındadır! Biz yanlış yapmıyoruz, ama bakın bu hainler yanlış yapmamız için de ellerinden geleni yapıyorlar.

   

  Bu açıdan da son KHK’nın esasında girilen seçim sathı mahalline uygun bir KHK olduğu anlaşılıyor. Bu minvalde bizzat kendi tabanının kafa karışıklıklarının giderilmesine dönük bir atraksiyon olduğu…

   

  Polis özel harekatlaştırılıyor

   

  İşin bu boyutu dışında KHK’da bir de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın kaldırılmasına ilişkin karar da yayınlandı. Gören, bu kararın kötü ünlü, kirli savaş koordinatörü Özel Harekat’ın kaldırılması anlamına geldiğini sanır. Fakat işin aslı öyle değil. Bu KHK’yla polisin eğitimi akademi düzeyine çıkarılan özel harekata devredilmiş oldu. Özel harekat akademileşti.

   

  Söz konusu karar, İçişleri Bakanlığı’nın 2 Kasım 2017 tarihli yazısı üzerine, 3046 sayılı kanunun 16’ncı maddesine göre 20 Kasım 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınmıştı.

   

  Kurumun adı daha önce, kanun hükmünde kararname (KHK) ile “Özel Harekat Başkanlığı” olarak değiştirilmişti.

   

  Bu değişikliğin ardından Bakanlar Kurulu, yeni kararıyla, teknik süreci tamamladı. Özel Harekat KHK düzenlemesi ile ‘daire başkanlığı’ seviyesinden ‘polis akademisi’ başkanlığı seviyesine çıkarılmıştı.

   

  Türk polisini artık işkencelerde, köy yakmalarda, kayıp ve toplu katliamlarda uzmanlaşmış, geçirildiği özel eğitimle insanlıktan çıkarılmış özel harekat ruhuyla eğitilecek. Polis akademisinin başına bu ruh getirilirken, tedrisatı da buna uygun bir içerik kazanacak. Rejimin krizine ve inşa edilmeye çalışılan führerci faşist biçime uygun olan bu karar da, nasıl bir hazırlık ve dönüşümün gerçekleştiğini/hedeflendiğini gösteriyor.