• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-13
 • Yeni uygulamayla 2018'de Diyanet'e tüm kapılar açılıyor

  Diyanet ilk günlerini yaşadığımız 2018 yılına yine çok tepki çekecek bir kararla girdi. Toplumun bütün kesimlerine, her alanda ulaşarak “eğitimler” vermeye hazırlanan Diyanet, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu, belediyeler, emniyet, Yeşilay, aile yaşam merkezleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarından başlayarak muhtarlıklar ile apartman yöneticilerine kadar “iş birliği” yapmayı hedefliyor. 

   

  “Aile ve Rehberlik Büroları” adı altında 81 il müftülüğüne 2018 için yıllık çalışma programını gönderen Diyanet, geçen yıl dini konularla sınırlanan programın oldukça ötesine geçerek 12 aylık kapsamlı bir program hazırladı.

   

  Diyanet her kapıyı çalacak

   

  Müftülüklerden bölgesel ve yerel sorunların tespit edilmesi, üçer aylık süreçte çalışma takvimi oluşturulması istendi. Geniş kitlelere dönük etkinlikler talep edildi. Okullardan kahvehanelere, öğrenci yurtlarına ve evlere kadar girmeyi amaçlayan Diyanet’in din dışındaki eğitim programları dikkat çekti.

   

  “Hedef Kitle” kavramını 2018 için tüm toplumun yakasına yapışarak genişleten Diyanet’in, devletin resmi kurumlarının dışında muhtarlıklar ve apartman yöneticilerine de ulaşarak bütün alanlara vaiz gönderme çalışmasını hızlandırdı.

   

  Sohbete gelecekler, kapıları kilitleyin

   

  Diyanet’in toplumun bütün kesimlerine ulaşma planında kapsamlı faaliyet alanları da belirlendi. Her alanda ayrı konu, hedef kitle ve faaliyet belirleyen Diyanet, müftülere “çocuk-cami buluşmaları, apartman Sohbetleri, KYK programları, işyeri-fabrika sohbetleri, kahvehane ziyaretleri, aile okulu seminerleri, panel, ev sohbetleri, sabah namazı buluşmaları, köy sohbetleri, iftar programları, aile buluşmaları” düzenlenmesi talimatı verdi. FETÖ’nün ev toplantılarını ve sohbetlerini aratmayacağına emin olduğumuz bu buluşmalar, oldukça tepki çekti. Diyanet’in bu yeni uygulamasını öğrenen insanlar tepkilerini sosyal medya üzerinden, gelen vaizleri asla evlerine almayacaklarını söyleyerek gösterdiler. Ekşi Sözlük'te bir yazar yakın tarihte yaşanan dini kurumlar ve taciz, tecavüz skandallarının kısıtlı bir derlemesini bile yaptı:

   

  Her konuda fikirleri var

   

  Eğitim alanını din ile sınırlamayan Diyanet, 8 ana konu ile 170’e yakın başlıkta programı hazırladı. Kanuna göre dini konularda halkı bilgilendirmesi gereken Diyanet’in eğitim programında “Günümüz ailesi ve değişen aile yapısı, medya okuryazarlığı, evliliğe hazırlık süreci, tek ebeveynli aileler, sosyal medya ahlakı, çalışma hayatı ve kadın, çalışan kadın ve ailesi, çocuk ve kreş, teknoloji ve çocuk, çocuk eğitiminde ödül ve cezanın yeri, gençlik dönemi ve sosyal çevre, modern yalnızlık, kuşaklar arası farklılaşma” gibi sosyal hayatın içeriğine ilişkin birçok program ve eğitim konusu yer aldı. Ayrıca başlıkları arasındaki “Örtünme adabı, boşanma adabı, erken yaşta evlilik” gibi başlıklar da dikkat çekti.

   

  Milli değerler olmadan olmaz

   

  Tabii ki 15 Temmuz’u da unutmayan Diyanet, yaklaşık 170 konunun 55’ini “milli değerler” için ayırdı. Müftülükler, dini günlerin dışında 15 Temmuz’u özel günlere ekleyerek topluma farklı alanlarda “Ahde vefa, sadakat ve güven, adaletin özümsenmesi, anne-babanın görev ve sorumlulukları, ümmet ve millet bilinci, aidiyet, şehitlik, şehadet” gibi konuları anlata anlata bitiremeyecek.