• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-17
 • Soma davasında değişen mahkeme heyeti, vardiya amirini tahliye ederek işe başladı

  Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili 6’sı tutuklu 51 sanığın yargılandığı davada yeni mahkeme heyeti, vardiya amiri Mehmet Ali Günayçelik’i tahliye etti. 5 sanığın tutukluluk haline devam kararı verildi. Tahliye kararının ardından madenci yakınlar mahkeme heyetine tepki gösterdi. Polis aileleri salondan çıkarırken, baygınlık geçirenler oldu.

   

  Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar, bilirkişi raporunu eleştirerek yeni bir rapor istedi.

   

  Sanıkların konuşmasından sonra, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın avukatı Kadir Çekin söz aldı. Çekin, bilirkişi raporlarında tüm şirket sorumlularının kusurlu bulunduğunu söyledi.

   

  İddianamenin de bu doğrultuda hazırlandığını belirten Kadir Çekin, “Şüphelilere kusur bulmak için kendilerini delil bulmada zorunlu hissettiler. Dinamit atışlarından sonra yaşanan ani karbonmonoksit gazı yükselmelerini yangın olarak kabul ettiler. Sürekli yangın varmış gibi kabul ettiler. Bilirkişi raporuna göre ocağın çalışmadığı tatil günlerinde yangın yok, ama çalışma günlerinde yangın var. Bu şekilde rapor hazırlandı” ifadelerini kullandı.

   

  MADENCİ ANNESİ: BENİM YERİMDE OLSAN SEN NASIL SABREDERSİN

   

  Bu sırada ölen madencilerin annesinden Elmas Kaya, avukata yönelik eleştirilerde bulundu. Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu’nun, salon dışına çıkartılmasını istediği Elmas Kaya, “Benim yerimde sen olsan nasıl sabredersin? Annene sor, ‘Anne ben ölseydim, sen ne tepki gösterirdin.’ Sor bakayım sana ne diyecek” sözleriyle tepki gösterdi.

   

  SANIK AVUKATI: MANİSA SAVCILIĞININ SORUŞTURMASI BEKLENSİN

   

  Can Gürkan’ın avukatlarından Abdurrahman Gök ise, eşi ve kızının “Soma’yı yaktı suçlamasında bulunduktan sonra ölü bulunan” Şaban Yılmaz dosyasının tekrar açılmasını, MİT ve emniyetten ellerinde bulunan bilgilerin istenmesini talep etti. Bir milletvekilinin ve kapanan bir gazetenin yazarının da köşesinden Soma’daki kömür olayını gündeme getirmesinin ardından facianın yaşandığını ileri süren Gök, sabotaj ihtimali ile ilgili Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasının sonucunun beklenmesini istedi.

   

  Gök ayrıca, “FETÖ üyeliği” iddiasıyla tutuklanan eski Manisa Baro Başkanı Zeynel Balkız’ın da baktığı dosyaların incelenmesini de talep etti. Duruşmadaki diğer sanıkların avukatları da yeni bir bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi.

   

  Avukatların konuşmalarını tamamlamasından sonra salonda oturanlar arasında bulunan ölen işçilerden Mahmut Akbulut’un babası Şerafettin Akbulut, adil bir yargılama istediklerini, mahkeme başkanının bu yönde karar vermesini istedi.

   

  VARDİYA AMİRİ TAHLİYE EDİLDİ

   

  Mahkeme Başkanı Salih Pehlivanoğlu, talepleri aldıktan sonra ara kararı açıkladı. Soruşturmanın başından beri tutuklu olan vardiya amiri ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

   

  Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik ve maden mühendisi Ertan Ersoy’un tutukluluk halinin devamına karar verildi. 9 Ocak 2018 tarihine ertelenen duruşmada, yeni bilirkişi taleplerini reddedildi.

   

  Ara kararlar okunduğu sırada ise Can Gürkan, kısa süreli baygınlık geçirdi. Mahkemenin tahliye kararı vermesi duruşma salonunu gerginlik yaşandı. Madenci aileleri hem sanıklara, hem de mahkeme heyetine tepki gösterdi. Polis aileleri, salondan çıkardı. Bu sırada bazı madenci yakınları da baygınlık geçirdi.