• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-11
 • 1 yılda kar oranlarını 11 kat arttıran TÜPRAŞ'ta bu sabah meydana gelen patlamada dört işçi hayatını kaybetti

  Türkiye’nin en büyük işletmelerinden olan TÜPRAŞ’ın İzmir'deki rafinerisinde depolama tankında meydana gelen patlamada şu ana kadar dört işçinin hayatını kaybettiği, iki işçinin de yaralandığı açıklandı.

   

  Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, uzun süredir kullanılmayan bir nafta tankının son kontrolleri yapılırken patlamanın meydana geldiğini söyledi.

   

  Yılmaz, “Tankın içinde çalışan işçi sayımız altı kişiydi. İki yaralı, dördü de öldü maalesef. Yaralılarımıza olay yerinde müdahale ediliyor. Oradaki sağlık ekiplerimiz müdahale ediyor. Onların durumunun şu an iyi olduğunu biliyoruz. TÜPRAŞ'ın kendi uzmanları olay yerinde müdahale ediyorlar. Son durum bu” diye konuştu.

   

  DHA, saat 09.25 sırasında işçiler tankın içinde hem temizlik hem de kaynak yaparken patlamanın meydana geldiğini belirtti. 

   

  Karlarını bir yılda 11 kat büyütmüşlerdi!

   

  Koç’lara ait TÜPRAŞ’ta 2016’ya göre bu yıl 11 kat gibi büyük bir kar artışı gerçekleştiği açıklanmıştı. Koçlar bu büyük kar oranına rağmen İzmir, İzmit, Batman ve Kırıkkale’deki 4 rafineride çalışan 4 bin işçiyi ilgilendiren 2017-2018 sözleşmelerinde, işçilerin tüm kazanımlarını gasbedecek bir saldırganlıkla hareket etmişler; 2 yıllık sözleşmeleri 3 yıla çıkarmayı, vardiyaları esnekleştirmeyi, tatil ve mesai ödemelerini ortadan kaldıracak düzeyde düşürmeyi istemişlerdi.

   

  Grev yasağına rağmen sürdürülen fiili direnişle ücretlerde düşük oranda zam yapılmış fakat diğer maddelerde geri adım atılmıştı.